8 Aralık 2008 Pazartesi

DİYARBAKIR'A TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK HİPODROMU !

Geçtiğimiz gün Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Türkiye Jokey Kulübü tarafından Diyarbakır'da açılacak Diyarbakır Hipodromu'nun tanıtım toplantısı yapıldı. İlk önce haberimize bakalım ... Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 'Eskilere benzemeyelim, eskiler gibi olmayalım ve bizi eskilere benzetmesinler, seçim öncesinde temel atıyorlar' dedirtmemek için bu tür projelerin tanıtımını salonlarda yaptıklarını söyledi. Doping kontrol binası, netice padoğu, eyerleme yerleri, kır kahvesi ve nalbanthane gibi yerlerin bulunacağı hipodrom, yaklaşık 50 kişiye de istihdam alanı oluşturacak. Slayt gösterimiyle başlayan toplantıda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 'Eskilere benzemeyelim, eskiler gibi olmayalım ve bizi eskilere benzetmesinler' diye seçim öncesinde temel atmadıklarını belirterek, "Bu tür projeleri salonlarda Diyarbakırlılar'a tanıtıyoruz. Bu proje, beni en çok heyecanlandıran bir projedir. Çok asil davranışları ve çok soylu karakterleri, küheylan ata benzetirler. Bunu Diyarbakırlılar da bilir. Bu proje yaklaşık 10 milyon YTL altyapı gerektiriyor. Bunun parası da ayrıldı. Bu proje bin 500 hektarlık alanda yapılacak. Bütün işlemleri tamamlandı" ifadelerini kullandı.
Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Aydın ise '' Diyarbakır'ın misyon ve vizyonu açısından çok büyük bir yatırımdır. Markalaşması açısından çok önemli bir hizmet. Diyarbakır Valiliği Hizmet Vakfı Başkanlığınca yapılıyor. Aynı zamanda müteahhitliğini yapıyoruz. Hipodromun yapıldığı yer daha önce meraydı. Bu nedenle köylülerle bir sıkıntı vardı. Tabi Hizmet Vakfı olduğu için köylüler destek verdi. Hipodrom Diyarbakır'ın imajını olumlu etkileyecek. Bittiği taktirde burada 250 kişi çalışacak. 500 at yetiştirici olacak. Önemli bir istihdam yaratacak. Diyarbakır için yeni bir piknik alanı olacak. Aynı zamanda ekonomik katkı sağlayacak. Sınırları içerisinde bulunduğu belediyeye yaklaşık 2.5 milyon YTL gelir ve eğlence vergisi şeklinde katkısı olacak.'' Aydın, Diyarbakır'ın gün geçtikçe çok güzel şeylerle anılacağını, kentin güzelliklere layık olduğunu anlatarak, yatırım yapan insanlarda tedirginlik olduğunu, ancak gelip gördükleri zaman öyle olmadığını fark ettiklerini kaydetti.
İlk önce Mehdi Eker'in Diyarbakırlı olduğunu ve bu yuzden bu projeye buyuk onem verdıgını belırteyım. Bir ilimize daha hipodrom yapılması kuşkusuz atçılık açısından gayet güzel bir olay (istihdam yaratması acısından da guzel bır olay,tabı halk arasında neden fabrıka degıl de hıpodrom yapılıyor seslerı de var) ancak eleştirim hipodrom yapımına verılen onemın diğer bazı hassas konularda gosterılmedıgı yonunde. Örnegın yıne dogu ıllerımızdekı Elazığ-Şanlıurfa Hipodromu'ndaki koşuların ve atların kalitesinin oldukça düşük olması . Bunun dışında İstanbul dahil bir çok hipodromumuzda at sahiplerinin ahır müracaatlarında zorluklarla karşılaşması...Bunun gibi sayılabılecek bir çok önemli eksiğimiz var. Sadece bır kac ornek vermek ıstedım. Bu tür yatırımların yapılmadan önce ilk olarak bu sorunlara ağırlık verılmesı gerekmekte...

Hiç yorum yok: